Czy warto zrobić kurs KPP? Oczywiście, zobacz dlaczego! 

przez | 2022-12-06

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy to bardzo rozbudowany program zajęć, dzięki któremu szybko zwiększymy nasze umiejętności w zakresie ratowania ludzkiego życia. Jak wygląda kurs KPP od podszewki? Czy warto zapisać się na takie zajęcia? Oczywiście! 

Najważniejsze informacje o kursie KPP

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie ten kurs uchodzi za niezwykle prestiżowy. Trudno się temu dziwić. Tylko po Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy można uzyskać tytuł ratownika – to najwyższy możliwy do zdobycia stopień dla osób, które nie są zawodowo związane z sektorem usług medycznych.

Takie umocowanie kursu KPP zapewniają dwa kluczowe akty prawne:

  • ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym,
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy z 19 marca 2017 roku. 

Dlaczego te dwa akty prawne są tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że to na ich podstawie zbudowano całe zajęcia, jakie składają się na kurs KPP organizowany przez Centrum Ratownictwa

Jak wygląda kurs KPP?

Łącznie zajęcia trwają aż 66 godzin, z czego 25 przeznaczono na teorię, a 41 na praktykę. W czasie kursu przyszli ratownicy szkoleni są przez fachowców, którzy przez wiele lat pracowali w systemie. To ogromna dawka wiedzy, która może zaważyć na tym, czy w sytuacji zagrożenia podjęte zostaną odpowiednie kroki, by uratować osobę poszkodowaną!

Warto pamiętać też o tym, że zajęcia są dostępne dla wszystkich. Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy jest zarówno dla nauczycieli, pracowników służb mundurowych, jak i osób, które pracują np. w biurze czy na magazynie. Może zrobić go każdy. Wystarczy, że stan zdrowia kursanta pozwoli na ukończenie całego bloku zajęć.

Sam egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej, gdzie trzeba poprawnie odpowiedzieć na 27 z 30 losowo wybranych pytań (cała baza stworzona przez Ministerstwo Zdrowia liczy ponad 300 pytań) oraz praktycznej, gdzie przed komisją będzie trzeba np. przeprowadzić akcję ratunkową z użyciem defibrylatora.

Czy warto zrobić kurs KPP?

Zdecydowanie! To nie tylko ogromny bufor bezpieczeństwa, gdyby ważnym dla nas osobom przydarzył się np. wypadek, ale i świetna karta przetargowa, gdybyśmy chcieli zmienić pracę. W wielu firmach prywatnych już dziś powstają tzw. zakładowe drużyny medyczne, których celem jest zabezpieczenie i ustabilizowanie poszkodowanego do czasu przyjazdu pogotowia. 

Warto pamiętać też o tym, że najlepsze jednostki szkoleniowe, jak np. Centrum Ratownictwa, oferują też atrakcyjne rabaty. Przykładowo dla osób, które zachęcą do udziału w tym samym kursie drugą osobę, przewidziana jest zniżka w kwocie 300 złotych.

Jak długo ważny jest tytuł ratownika?

Jeśli zdamy część teoretyczną i praktyczną egzaminu, to uzyskamy imienny certyfikat. Będzie on obowiązywał przez trzy lata. Po tym czasie, gdy nadal będziemy chcieli posługiwać się tytułem ratownika, trzeba przejść przez proces recertyfikacji, czyli raz jeszcze zdać egzamin. 

Dlaczego ustawodawca zdecydował się na tak krótką „żywotność” tego dokumentu? Można podejrzewać, że chodziło m.in. o to, by ratownicy stale byli na bieżąco ze wszystkimi nowościami związanymi z metodami ratowania ludzkiego życia – a te zmieniają się naprawdę szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *